Prosinec 2009

JAMZONE AWARDS 2009

31. prosince 2009 v 18:05 HUDEBNÍ CENY
Máme tu konec roku a tak mě napadlo celý rok nějak shrnout, podívat se co se za tu dobu zrodilo v oblasti hudby a těm nejlepším udělit hudební ceny mého blogu. Máme tu první ročník! Nebude to žádná velkolepá show s mnoha hosty, předávání medailí a patetické proslovy. Nebude vlastně vůbec. To víte my jsme kvalitní jako Mercury Awards, ty také kolem předávání nědělají žádný velký cirkus. Takže výsledky prostě jen zveřejníme v podobě textu, a ten kdo vyhrál si to musí zjistit sám. Nemáme čas na posílání sošek Jamzone Awards všem vítězům domů.

Proslov ředitelky Jamzone Awards:
Tento rok byl opravdu plodný co se týče hudby. Je vidět, že lidé se i v této době chtějí bavit a tak se zdá, že se hudebního průmyslu krize výrazně nedotkla. Až na zastavení vydávání hudebního časopisu Filteru. Byl to nejlepší český hudební časopis, který se svou kvalitou asi nejvíce přibližoval těm britským. Rest In Peace Filtere.
Ale zpátky k pozitivním věcem. Tento rok bylo vydáno opravdu hodně alb, do Čech přijelo koncertovat plno hvězd, mnoho kapel a zpěváků vstalo z mrtvých a po dlouhé době vydali zase nějaké to album, mnoho hudebníků také skončilo a někteří dokonce zemřeli nadobro. A tak je čas některé z nich odměnit v podobě naší ceny.

NOMINACE

ZPĚVÁK ROKU
Jamie T
Ian Brown
Richard Muller

ZPĚVAČKA ROKU
Lily Allen
La Roux
Florence and The Machine

SKUPINA ROKU
Depeche Mode
Kasabian
Kings of Leon

ALBUM ROKU
Kasabian - West Ryder Pauper Lunatic Asylum
Depeche Mode - Sounds of the Universe
Franz Ferdinand - Tonight

SKLADBA ROKU
Kasabian - Vlad the Impaler
Depeche Mode - Wrong
The Gossip - Heavy Cross

VIDEOKLIP ROKU
Depeche Mode - Wrong
Kasabian - Vlad the Impaler
The Dead Weather - Treat Me Like Your Mother

OBJEV ROKU
Florence and the Machine
Martin Chodúr
The Dead Weather

PRŮŠVIH ROKU
rozpad Oasis
smrt Michaela Jacksona
nové album Paola Nutiniho

CENA ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO
Michael Jackson
Oasis
Jeff BuckleyAND THE WINNER GOES TO........

ZPĚVÁK ROKU: IAN BROWN

Proč? Protože bývalý frontman skupiny Stone Roses stále dokazuje, že i na solové dráze umí dělat dobrou hudbu. Jeho singl Stelify se vyšplhal na přední příčky hitparád. Písně na letošní albu My Way jsou si možná moc podobné, ale kvalitní a jiné než ostatní popvá hudba.

ZPĚVAČKA ROKU: LILY ALLEN

Ostatní nominované dámy by si to za své výkony možná zasloužily víc, ale Lily Allen cenu uděluji za to, že neusla na vavřínech a druhé album udělala stejně dobré jako to první. A hlavně zato, že se nebojí své písně okořenit ostrými slovy a zčeřit tak stojaté vody komerčních rádií. A umí si ze sebe udělat srandu.

SKUPINA ROKU: KASABIAN

Jednoznačně. Skupina, která ovládla rok 2009. Už mnoho cen dostali teď ode mne dostávají další. Jejich nové album bylo jednu dobu nejprodávanější v Británii a jejich singly se vyšplhali na přední příčky hitparád. Kasabian jsou zábavní, sví a neberou si žádné servítky. Rozhodně si to zaslouží.

ALBUM ROKU: KASABIAN - WEST RYDER PAUPER LUNATIC ASYLUM

Na jaře to vypadalo , že tuhle cenu určitě udělím novému albu Depeche Mode, ale objevili se tihle chlapíci z Leicesteru a všechno změnili. Myslím, že West Ryder je jejich zatím nejpovedenější album. Obsahuje plno silných písní s hitovým potenciálem, je rozmanité a není nudné. Například Undrdog by se z pár let mohl stát klasikou a vůbec celé album by se mohlo zařadit do dějin rocku jednadvacátého století. Ještě jsem nezažila album, kde by všechny písně byli buď dobré nebo výborné.

VIDEOKLIP ROKU: DEPECHE MODE - WRONG

Tak ale teď už to těm Depešákům prostě musím dát. Klip k písni wrong přesně sedí. Je šokující, má poselství a vyniká mezi záplavou ostatních klipů. Posunul hranice hudebního klipu zase o kousek dál. Vyrovná se kvalitě klipů Antona Corbijna.

SKLADBA ROKU: KASABIAN - VLAD THE IMPALER

Prosím Kasabian, ať se o tuhle cenu podělí s Depeche Mode protože jsem se opravdu nemohla rozhodnout. Vlad the Impaler protože je to neuvěřitelně energetická a zábaná skladba s nádechem rapu. Má jeden z nejepších bassových rifů a výborný text. A název!

OBJEV ROKU: THE DEAD WEATHER

Protože jsou originální, všichni vypadají jak z blázince a mají skvělé klipy. Přišli s novým agresivním stylem hudby. Konečně nějaká pořádně alternativní americká kapela.

PRŮŠVIH ROKU: SMRT MICHAELA JACKSONA

Opustil nás jeden z nejtalentovanějších skladatelů, zpěváků a tanečníků, který kdy žil. Posunul dějiny hudby i klipů o něco dál a většina dnešních hudebníků si z něj dnes bere inspiraci a moc si ho váží.

CENA ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO: MICHAEL JACKSON

Myslím, že není potřeba nic dodávat. Vše bylo řečeno předchozími větami.

Na koncert Depeche Mode si vemte svítící tyčinky!

24. prosince 2009 v 11:52 DEPECHE MODE
Čeští fanoušci Depeche Mode se nechali inspirovat španělskými fandy, kteří si na koncertě při písni Wrong na sebe nasadili bílé masky a rozhodli se udělat něco podobného.
Na českém webu depechemode.cz jsme hlasováním zvolili, že při Hole To Feed vytáhneme svítící tyčinky. Jako druhý nápad se odhlasovali korunky během Enjoy the Silence. Takže si to všechno sežeňte a přiďtě na koncert, ať kapelu nějak překvapíme! Třeba nás za to Dave nebo Martin odmění nějakou milou větou.
Šiřte prosím tuhle informaci dál.

Proměny zpěváků: Tom Meighan

23. prosince 2009 v 19:30 KASABIAN
Přináším další díl mé nové rubriky Proměny zpěváků a tentokrát se to týká frontmana britské skupiny Kasabian.
Tuhle kapelu znám teprve od června, ale od té doby jsem jejich frontmana poznala natolik, že myslím dokážu shrnout jeho život do série fotek. Kasabian jsem vlastně znala už někdy od roku 2006, kdy v Medúze běžel klip Shoot the Runner, ale tady byli členové kapely jen kreslení a já nevěděla, jak vypadají doopravdy. Když jsem je pak viděla v červnu zase, překvapilo mě, jak moc se změnili. Hlavně tedy Tom, který je asi člověk s nejproměnlivějším vzhledem jakého znám, a proto se skvěle hodí do této rubriky. Článek mi dal však nejvíce práce ze všech, protože sehnat nějaké dobré fotky Toma je někdy nadlidský úkol. Určitě to není ošklivý muž, ale má své specifické grimasy a gesta, které na fotkách vypadají jaksi srandovně a proto je Thomas dost nefotogenický.

Tom Meighan fotky , Kasabian fotky, Tom Meighan fotky , Kasabian fotky,

Snažila jsem se vybírat ty nejlepší fotky. Podívejte se sami:

Nejstarší fotka která existuje na internetu. Tehdy se jmenovali ještě Saracuse. Na fotce vlevo kytarista Sergio Pizzorno (k nepoznání) vpravo Tom Meighan - ten se zas tak nezměnil. Může jim tu být tak 18 let, tedy rok 1999 kdy kapela vznikla.

Kasabian v době vydání prvního alba 2004, kterým se hned hodně proslavili. Zleva ex-kytarista Chris Karloff, baskytarista Chris Edwards, Tom, Sergio. Tomovi je 23 let.

Tohle je na nějakém letním festivalu . Tom si hraje s postavičkou z jednoho slavného seriálu.
On sbírá takovéhle blbosti z bazarů a je z toho hrozně nadšený, jak malé dítě.


2005- Sergio i Tom jsou stejně staří - oba mají 24 let.


Stále období 2005. Tom miluje Star Wars a Ítýho. Sbírá všechno co se toho týká. Má doma hodiny ve tvaru Ítýho, kolo malého Eliota z filmu E.T. mimozemšťan nebo repliku toho robota z hvězdných válek. Náhoda, že na další fotce vypadá jak Obi-wan Kenobi?


Tohle je celkem vzácná fotka, Tom totiž na koncertech hraje na kytaru jen velmi vyjímečně.


Období druhého alba Empire 2006. Kasabian se tímhle albem stávají ještě více slavnými. Především díky silnému singlu Empire a jeho dokonalému videu. Obrázek z videa níže:Stále období Empire. Tom a Sergio jsou opravdu velcí kamarádi už od základní školy, kde se seznámili. Jsou skoro jako bratři. Fanoušci si z jejich vzájemné "lásky" dělají na fórech někdy srandu. A oba mají rádi Rolling Stones:-)


Jejich první větší akce. Na plném stadionu Wembley při charitativním koncertu Live Earth 2007, ketrý se vysílal skoro do celého světa. Docela tu na sebe upozornili. Hlavně protože média řešila, že si frontman vzal při této události na sebe košili s britskou vlajkou. Já v tom teda žádný problém nevidím. (ta košile je super ;-)

2007 - 26 let. Vloudila se sem fotka nějaké americké vesnické country kapely? Omyl. To je pořád pan Meighan.


Stále 2007. Tentokrát zas Tom přestal na chvíly dobře vidět :-DA je tu rok 2009, období posledního alba West Ryder Pauper Lunatic Asylum a asi nejvěší změna - dlouhé vlasy. Tom říkal, že chtěl vypadat jako opravdová rocková hvězda. Tady je na snímku s Noelem Fieldingem, který zrovna lituje, že Tomovi daroval ten laserový meč. Noel hrál pro Kasabian v klipu Vlad The Impaler. Můžete ho znát i ze seriálu Ajťáci.


Tenhle snímek je z letošního Glastonbury. Tom se vždy obléká docela extravagantně. Někdy má dokonalé kabáty za desetitísíce a někdy zase úžasné vintage kousky, které nejspíš schrastil na trhu v Notting Hillu. Jahodová bundička se už teď stala legendární.


Ale na podzim se už zase ostříhal. Na Q Awards už jako velká hvězda rozdávající autogramy.
(Kdo by nechtěl autogram od kapely, která vyhrála album roku!)


Se zpěvákem Oasis Liamem Gallagherem na párty jeho značky oblečení Pretty Green. Kasabian jsou dobří kamarádi bratrů Gallagherových. Předskakují jim na koncertech a Oasis je hrozně podporují. Pro Toma a Sergia znamenají Oasis velkou inspiraci a opravdu je obdivují. Mnoho lidí Kasabian považuje za jejich nástupce.


Na nedávné podzimní tour po Británii. Tentokrát Kasabian vystoupili z klubů a uspořádali velkolepé koncerty v největších koncertních halách. Tom se na to náležitě vyparádil a udělal ze sebe hvězdu velkých podií. Je mu teď 28 let.


Kasabian už pracují na novém albu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20. prosince 2009 v 17:07 KASABIAN
Ještě ani neskončíla šňůra koncertů k albu West Ryder Pauper Lunatic Asylum a dovídáme se , že jejich skladatel a kytarista Sergio má napsaný základ skladeb na další desku. Tihle kluci opravdu neusínají na vavřínech z úspěchu nejnovějšího alba a z nadšení se hned pouštějí do dalšího. Na co taky čekat, když jim to teď tak jde? Tentokrát se nechávají inspirovat Pink Floyd. Tom řekl, že písně jsou takové etérické, založené na piánu a budou znít trochu jako Dark Side Of The Moon. No jsem na to zvědavá. Ani jsem nevěděla, že Sergio má rád Pink Floyd.
Ale stejně si na vydání asi ještě budeme muset chvíli počkat. Kapela ještě bude koncertovat v Austrálii a na léto plánuje i mnoho festivalů. Například budou hrát na Rock Im Park v Německu nedaleko od českých hranic!
Nevím na co se mám tešit dřív. Teď už čekám na vydání dvou pro mě stěžejních alb.Tady je článek z musicserveru, odkud jsem čerpala:

Kasabian se na novince nechávají inspirovat Pink Floyd
V nejlepším je těžké přestat a o tom se nyní přesvědčila i britská formace Kasabian. Muzikanti sice letos vydali své třetí řadové album, nicméně v dobrém rozmaru se pustili již do další řadovky. Ze slov frontmana Toma Meighana vyplývá, že se fanoušci dočkají neobvyklých skladeb s vlivem nesmrtelných Pink Floyd.
Jak zpěvák ještě prozradil, většinu nových písní mají již Kasabian napsaných. Internetovému rádiu Dabbl.co.uk řekl: "Náš kytarista Sergio Pizzorno udělal hromadu práce a to, co vzniklo, zní jako 'Dark Side Of The Moon'. Je to moc krásná a éterická hudba. Písně si zakládají na pianu a zní skvěle."
I když lídr Kasabian připustil, že práce na nástupci West Ryder Pauper Lunatic Asylum jsou pro kapelu velmi podstatné, muzikanti se do studia ještě odebrat nechtějí. Čekají je totiž koncertní aktivity a své závazky zanedbávat nechtějí.

Zvolte svého nejoblíbenějšího frontmana.

8. prosince 2009 v 16:46 HUDEBNÍ CENY
Časopis Q Magazzine vyhlásil anketu o nejlepšího frontmana ze všech kapel. Můžete hlasovat zde http://news.qthemusic.com na jejich stránkách. Musíte napsat tři lidi a odůvodnit proč jste na první místo dali právě tohodle. Myslím, že to může být i nežijící. Ta anketa už tam visí docela dlouho a výsledky stále ještě nejsou známy. Ale nebojte až to bude, tak to sem jistě napíšu.
Já jsem hlasovala pro Dave Gahana z Depeche Mode, Jay Kaye z Jamiroquai a pro toho chlapíka v jahodové bundičce, co je na obrázku této ankety - Toma Meighana z Kasabian. Prosím neberte to tak vážně. Tohle pořadí, co jsem napsala neodpovídá tomu, jak jsem je seřadila. To vám prozrazovat nebudu.


Kasabian v prosincovém Q Magazine

6. prosince 2009 v 17:12 KASABIAN
Chlapíci z Leicesteru jsou snad v každém čísle tohohle časopisu. Tentokrát jsou tu protože vyhráli cenu Q Kasabian v prosincovém Q MagazineAward za nejlepší album roku 2009. Můžete si přečíst podrobný rozbor všech písní z desky. Sergio tu říká, co ho inspirovalo, jak se song vyvýjel atd.
V časopise je také žebříček padesáti nejlepších alb 2009. Nevím jestli to souvisí s předanými cenami ,ale kdo myslíte, že všechny porazil a je první? Ano, zase Kasabian! Tak sem dávám ještě tenhle krátký článek.

Dobrá zpráva , pro všechny příznivce britských hudebních časopisů. V Praze v Jungmanově ulici je spešl obchod se zahraničním tiskem. Mají tu Q Magazine, Mojo a další. Q můžete také koupit na letišti Ruzyně, ale musíte mít letenku. To jsou asi jediná dvě místa, kde tenhle časopis můžete sehnat.


Pokud chci chcete článek přečíst, mačkejte ctrl a + příblíží se vám pak celá obrazovka.


Kings Of Leon a Depeche Mode nominováni na Grammy!!

3. prosince 2009 v 18:30 KINGS OF LEON
Je to neuvěřitelné, ale američani si asi konečně vyčistili uši a nominují konečně nějakou normální hudbu. Velké překvapení je například nominace tak alternativního klipu jako je Wrong od Depeche Mode. Těm bych to asi nejvíce přála vyhrát, protože se na ně hodně zapomíná a to i v jejich rodné Británii. Jejich album Sounds Of The Universe bylo také nominováno v kategorii Best Alternative Music Album. To je opravdu velký úspěch. Doufám, že vyhrajou a půjdou všichni na podium. To by bylo!
Ale dvě nominace Depeche Mode jsou stále ještě nic proti tomu kolik jich mají Kings Of Leon. Ti mají šanci dostat hned pět Grammy!! Mají šanci dostat cenu v kategoriích Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals a Best Rock Song, Best Record Of The Year, Best Song Of The Year (=to teda nevím, jaký je mezi těmato dvěma kategoriemi rozdíl:-) Všechno jsou to nominace za píseň Use Somebody. I když jejich poslední album považuju za jejich nejhorší, protože se mi zdá už moc komerční. Přesto si myslím, že i za to všechno, co udělali předtím by si teď Grammy jistě zasloužili. Jsou jedna z mála dobrých amerických kapel.
Tady je odkaz na všechny kategorie nominací: http://www.grammy.com/grammy_awards/52nd_show/list.aspx. Kdo vyhrál se dozvíte 31. ledna 2010. Tak držte palce.

Depeche Mode a Kings Of Leon nominováni na Grammy!!!

3. prosince 2009 v 18:27 DEPECHE MODE
Je to neuvěřitelné, ale američani si asi konečně vyčistili uši a nominují konečně nějakou normální hudbu. Velké překvapení je například nominace tak alternativního klipu jako je Wrong od Depeche Mode. Těm bych to asi nejvíce přála vyhrát, protože se na ně hodně zapomíná a to i v jejich rodné Británii. Jejich album Sounds Of The Universe bylo také nominováno v kategorii Best Alternative Music Album. To je opravdu velký úspěch. Doufám, že vyhrajou a půjdou všichni na podium. To by bylo!
Ale dvě nominace Depeche Mode jsou stále ještě nic proti tomu kolik jich mají Kings Of Leon. Ti mají šanci dostat hned pět Grammy!! Mají šanci dostat cenu v kategoriích
Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals a Best Rock Song, Best Record Of The Year, Best Song Of The Year (=to teda nevím, jaký je mezi těmato dvěma kategoriemi rozdíl:-)
Všechno jsou to nominace za píseň Use Somebody. I když jejich poslední album považuju za jejich nejhorší, protože se mi zdá už moc komerční. Přesto si myslím, že i za to všechno, co udělali předtím by si teď Grammy jistě zasloužili. Jsou jedna z mála dobrých amerických kapel.
Tady je odkaz na všechny kategorie nominací: http://www.grammy.com/grammy_awards/52nd_show/list.aspx. Kdo vyhrál se dozvíte 31. ledna 2010. Tak držte palce.