Recenze: Jeff Buckley - Grace

17. listopadu 2009 v 19:15 |  JEFF BUCKLEY
Původně jsem myslela, že na tohle album recenzi psát nebudu. Přeci jen je to už hodně staré a autor ještě k tomu nežije. Jak jsem to ale stále více poslouchala, tak mě nadchlo ještě víc, že prostě neodolám a něco o tom napsat musím.

Album Grace je první a zároveň poslední album nadějného zpěváka Jeffa Buckleyho.
Těsně před započetím příprav na druhé album totiž nešťastně zemřel, ale o tom už jsem psala v tomto článku. Desky si z počátku nikdo moc nevšímal, až později slavní hudebníci začali upozorňovat na Jeffovu předělávku Hallelujah od Leonarda Cohena a z mladíka se pomalu stávala hvězda. Já jsem se k němu také dostala právě přes Hallelujah.
Takže k samotnému albu. Žánr je těško definovatelný, protože Jeff skáče od vyloženě rockových písní k folkovým nebo až ke kostelním chórům. Ale to nevadí protože tohle vše mu jeho hlas umožňuje. Zdědil totiž po tátovi (zpěvák Tim Buckley) obrovský rozsah hlasu 4 oktávy a zdá se, že dokáže zazpívat cokoli. Kdyby přišel do Superstar, tak by rovnou mohli skončit, protože by bylo jasné, kdo je vítěz.
Buckley napsal do alba pouze 7 písní, ostatní jsou covery, ale i tak dokázal, že umí psát skvěle. I když je to v některých chvílích trochu nudné, nedá se tomu jinak nic vytknout. Skvěle složené, zaspívané i zahrané.
Celkové hodnocení alba **** z pěti.Mojo Pin **
Už od prvních tónu nebo spíše skřeků víte, že tohle nebude jen tak nějaký zpěvák. Melodie se hezky houpe od jemnější k ostřejší a zase zpět. Hezká snová kytara ale celkově trochu nuda.

Grace *****
Neuvěřitelná píseň, která se vám při prvních posleších bude zdát banální, ale pak si ji zamilujete. Stupňující se napětí na začátku, rytmická kytara vrcholí k jednomu z nejhezčích refrénů co znám." ...Wait in the fire..." a hned se pak zase písěň vrátí do normální sloky a stoupáme znovu. A pak ještě znova až do velkolepého závěru plného tónů a úžasných skřeků. Je ale strašlivé, že tu Jeff vlastně zpívá co se mu stane a ještě o tom neví. "Well it's my time coming, I'm not afraid to die" - "Můj čas přichází, nemám strach zemřít"

Last Goodbye ***
Jako vždy výborná kytara a bicí. Příjemná píseň, která má šťávu. Postupně přidávané nástroje používá Buckley často a zní to skvěle.

Lilac Wine **
První coververze na albu. Tahle píseň je původně od Jamese Sheltona. Klidná melodie jen s kytarou a bicími. Cítíte se při ní jak v kostele. Hezké, ale po dvou posleších vás omrzí.

So Real *****
Tahle píseň mě zaujala hned na první poslech a vydržela do teď. Na začátku hodně rytmické až strojové bicí a kytara, která se ozve vždy ve správný čas a do toho Jeffův jemný zpěv, to už je tak dokonalá kombinace, že si říkáte to bude dobrá písnička. A to ještě není všechno! Pak přijde energický refrén, který to vše povýší do vyšší dimenze. A jak už je u Jeffa skoro zvykem, vše graduje do závěru. Dokonalá skladba s dokonalým textem. Jen mi trochu vadí ta moc řezavá kytara v polovině songu.

Hallelujah *****
A je to tady! Jeho nejznámější píseň. Jeff to zpívá tak přesvědčivě, že za chvíly zapomenete, že je to od Cohena a myslíte, že to je to Buckleho píseň. Já si troufám říct, že je i lepší. Byla dokonce zvolena za nejlepší cover verzi na světě. Je osekána do naprosté jednoduchosti a komornosti, zbyly tu jen poslední dva nástroje kytara a Buckleyho zpěv. Při poslechu si užíváte jeho úžasný rozsah hlasu od nejtišších hloubek po silné výšky. Co víc říct? U téhle krásy zhmotněné do hudby se nemusíte stydět plakat.

Lover, You Should've Come Over ***
Taková popovější píseň. Moc hezký refrén. Říkala jsem si, že jsem tohle už někde slyšela. Tenhle song je opravdu Jeffa Buckleyho, ale po něm to zpívá hodně lidí, například Jamie Cullum.

Corpus Christy Carol **
Další cover, tentokrát písně Benjamina Brittena. Možná si budete myslet, že si Jeff přizval k pomoci nějakou zpěvačku, ale to je omyl. Tohle zpívá taky Jeff, prostě umí tak moc ztenčit hlas. No jo čtyři oktávy jsou čtyři oktávy. Jen se u téhle písně trochu nudím a chce se mi spát, ale jinak "na Vánoce dobrý".

Eternal Life ****
Po Corpus to chce nějaké oživení a to právě přichází. Pořádně rocková pecka Eternal Life. To by se Jeff nemusel stydět zpívat ani před namakanými chlapíky v černé kůži. A ještě k tomu je to kvalitní. Krásné kontrasty mezi pomalým a rychlým. Super!

Dream Brother ***
Exotické rytmy, africké bubny. Zase to začíná nevině, ale rozjede se to.
Za pět minut proletíte celý svět od Indie přes Afriku až po Ameriku době grunge. Krásné oživení alba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 admission essay admission essay | E-mail | Web | 4. října 2011 v 1:51 | Reagovat

Miluji tohoto umělce, díky za zveřejnění

2 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 8. března 2012 v 9:28 | Reagovat

Every night, rickety Louis Vuitton Outlet ferry a stream of Louis Vuitton Outlet to the safety of Louis Vuitton Outlet as the bloodshed in Syria escalates.

3 tory burch outlet tory burch outlet | E-mail | Web | 4. května 2012 v 8:33 | Reagovat

Learn to stand for what you believe in no matter what people say. You live not to please everyone.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama