Jeff Buckley

23. října 2009 v 12:05 |  JEFF BUCKLEY
Jednou jsem v televizi viděla klip nějakého Jeffa Buckleyho, jak zpíval svou verzi Hallelujah od Leonarda Cohena. Na začátku jsem si říkala, že to bude prostě jen další cover verze téhle krásné písně, ale to byl omyl. Bylo to úžasné. Dokonce si troufám říct, že v podání Jeffa Bucleyho lepší než originál. Je to takové komorní, jen s elektrickou kytarou, neuvěřitelně emocionální a procítěné a samozřejmě kvalitně zaspívané. Jeff má jedinečný rozsah hlasu 4 oktávy a při poslechu Hallelujah si užíváte proměny jeho hlasu od nejtišších hloubek až po hlasité výšky. Říkala jsem si: "Sakra, co je tohle za chlápka." a našla jsem si o něm něco víc.
Jeffrey Scott Buckley se narodil v kalifornském Orange Country 17. listopadu 1966. Jeho otec byl slavný jazzový hudebník Tim Bucley. Nejprve hrál v kapele Gods and Monsters a v roce 1994 vydal své první solové album Grace. Nejprve si ho nikdo moc nevšímal, ale pak na něj začali upozorňovat renomovaní hudebníci a album se začalo prodávat. Jeff absolvoval úmorné turné trvající dva roky a těsně předtím než měl konečně začít práci na druhém albu, tak se nešťastně utopil v řece.

V noci ve čtvrtek 29. května 1997 se Jeff Buckley vypravil s přítelem do přístavu Mud Island Harbour, ležící asi půl míle na vedlejším rameni řeky Mississippi River. Seděli u řeky, hráli na kytaru a poslouchali hudbu z přehrávače. Pak se Jeff náhle zvedl a kompletně oblečený vstoupil do řeky, která mu sahala po pás, položil se na záda a přitom dál zpíval. Jeho přítel kutil něco s přehrávačem na břehu a nevěnoval mu příliš pozornost, ale když se po chvíli otočil, Jeff tam nebyl. Po 10 minutách zmateného pobíhání po břehu a marného hledání nakonec zalarmoval místní policii. Memphiské policejní oddělení zahájilo ihned pátrací akci, která trvala celou noc a také následujících 5 dnů. Jeff Buckley ale jakoby zmizel beze stopy. Jeho tělo bylo nalezeno na břehu řeky až 4. června v sedm večer. Mučivá nejistota se změnila ve zdrcující jistotu. Jeff Buckley byl mrtev. Bylo mu 30 let.

Poslechla jsem si celé album Grace, a zatím se mi zdá moc dobré.
Celkem alternativní ne tak melodická hra na kytaru a mezitím Jeffův zpěv je dokonalá kombinace. Chvíli si připadáte, jak na rockovém koncertě, když energicky zpívá své tvrdší písně a za chvíli se zase ocitáte v kostele na nějakém komorním tichém představení.
Hned po Hallelujah mě na albu nejvíce zaujala píseň So Real. Zamrazilo mě když jsem se dověděla, že se v textu zpívá: "Nemohl jsem se probudit z noční můry/vysává mě to a vtahuje dolů/vtahuje dolů/oh, je to tak skutečný ..." Jako by Jeff věděl co se mu stane. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 8. března 2012 v 9:28 | Reagovat

Every night, rickety Louis Vuitton Outlet ferry a stream of Louis Vuitton Outlet to the safety of Louis Vuitton Outlet as the bloodshed in Syria escalates.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama