Červenec 2009

Kasabian

17. července 2009 v 19:28 KASABIAN
Můj druhý objev v krátké době je britská skupina Kasabian. Vlastně jsem je už znala před pár lety, kdy jsem v Medúze viděla klip Shoot The Runner a moc se mi to líbilo, ale né natolik, abych se o to zajímala dál. V nedávné době jsme spíš tak pro zajimavost koukla na MTV2 na pořad Top 5 Kasabian, abych je líp poznala. Po shlédnutí to se mnou nic moc nedělalo, ale zachvíly jsem si řekla: "Já si to musim pustit znova, dyť je to výborný!" A už to jelo.
Co bych o nich řekla? Jejich styl je míchání strého rocku s elektronikou, což dělá jejich hudbu ještě zajímavější. Je to jak se říká hodně "špinavé", neupravené a to je jen dobře (aspoň pro mě). Všichni je k někomu přirovnávají, že jsou jako Primal Scream, Oasis atd. Mě tedy nikoho nepřipomínají a naopak mi připadaj hodně osobitý a to i v image. Nosí podivné staré oblečení a vypadají jak hospodský povaleči J. Zpěvák Tom Meighan ještě k tomu jako opilec na drogách. Jejich skladatel Sergio Pizzorno (to méno mě nikdy nepřestane bavit) se stylizuje do filmové postavy jež hrál Al Pacino (výpadek jména). Oni jsou vlastně celý filmový. Jejich klipy jsou jako malé filmy a považuju je za nejlepší co jsem kdy viděla (společně s Depeche Mode). Jsou zábavné výtvarné a hlavně s nápadem. Nevím kde na to berou berou peníze. Kolik asi muselo stát natočení Empire. Vždyť by z toho mohl být super historický film.
Nedávno vydali čtvrté album název je tak složitý, že se ho ani nepokoušim napsat. Možná jste už zaznamenali první singl Fire, ale na světě je už i třetí.

Kasabian nosí název po ženě jménem Linda Kasabian, která byla členkou tzv. Manson Family, tedy skupiny kolem legendárního vraha Charlese Mansona. Linda je známá jako řidička Mansonova klanu. Sice přímo nevraždila, nicméně v případech dvou nejznámějších vražd čekala na pachatele v automobilu jako řidič. Název kapely Kasabian vybral její zakladatel a kytarista Chris Karloff. Četl článek o Charlesi Mansonovi a slovo Kasabian mu připadalo jako velmi příhodné pro pojmenování kapely. "Prostě jsem si myslel, že to slovo je děsně cool," řekl a další asociace odmítá.

Dávám tu na ukázku již zmiňovaný klip k Empire, který je asi jejich neznámější:
Takhle vypadali dřív:
Tohle je má fotka z Londýna z Notting Hillu. Vysela tam reklama na jejich nové album.

Paolo Nutini Sunny Side Up - recenze

9. července 2009 v 19:51 PAOLO NUTINI
Tak tohle bude poprvé, kdy budu muset více kritizovat.
Paolo se na své desce vydal hodně jiným směrem. Podle mne, ale špatným. Deska je mnohem více country. Já proti tomuhle žánru nic nemám, county může být i dobré. Myslím, že Paolo to ale nezvlád. Kdyby to bylo alespoň originální nebo by se snažil do toho vnést něco ze svého mladého ducha. Takhle to zní jako by to zpíval nějaký děda. Na Paolovi je nejzajímavější ten jeho zvláštní vypitý hlas, ale v kombinaci s touto hudbou to nepůsobí moc dobře.
Už na své první desce měl náznaky do country, ale to mi vůbec nevadilo. Teď je to až moc. Asi na něj působili také hudebníci v kapele. Koukala jsem, že nejsou zrovna nejmladší.
Také jsem četla, že některé songy vznikly jen tak při improvizaci ve studiu. Možná je to z toho cítit. Některé si jsou moc podobné, neupravené atd.
Zajímalo mě, co na to říkají ostatní. Četla jsem si nějaké ohlasy a recenze. Buď byly hodně pozitivní nebo hodně negativní. Já si teda při jeho poslechu připadám někdy jako na vesnické tancovačce.
Druhé album Paolo Nutiniho bylo mé druhé nejočekávanější v tomto roce (hned po DM), ale bohužel mě zklamalo. Doufám, že se Paolo vrátí ke své dřívější tvorbě. Já mu věřím, že příště to bude lepší. Stejně bude stále jeden z mých nejoblíbenějších zpěváků.

Konečné hodnocení ** z celkových pěti hvězdiček.

Hodnocení jednotlivých songů:

Ten Out Of Ten **
Už první song napoví jaká to asi bude pohroma. Některé malé kousky jsou dobré ale jinak .
Na chalupu dobrá.

Coming Up Easy ****
Hurá, lehčí odklon od country. Hezky se poslouchá, jen někdy až moc připomíná Amy Winehouse. Příjemná klidná melodie. Podobně jako Candy graduje do super závěru, kde se to rozjede. Mohl by to být další singl.

Growing Up Beside You **
Trochu jako od Kings Of Leon, ale mnohem horší. Hů hů hůůůů… to snad nemyslí vážně?

Candy *****
První singl, jež už jsem zhodnotila ve starším článku. Asi nejméně country písnička a nejvíce chytlavá, proto asi také byla vypuštěna do rádií a dostala zdařilý klip. Krása. Kdyby se tak Paolo takového stylu držel po celou desku. Krásně se rozvíjí až do energického konce.

Trics Of The Trade *
Nevím co k tomu říct. Nuda. Není se čeho chytit. Poslechnete si to a za vteřinu nevíte jak byla ta melodie.

Pencil Full Of Lead ***
Všimněte si, má strašně podobný začátek jako Alloway Groove z prvního alba. No co ale pak následuje. Jsme snad na myslivecké besedě? Není to špatná píseň, má docela šťávu, ale kdyby tam nebyla ta trubka!!§..ů§ů-3$%&*(@# Když tam hraje, tak si připadám trapně, že to vůbec poslouchám.

No Other Way *
No comment.

High Hopes ***
Veselé, hravé. Jde to.

Chamber Music *
Zní jako lidová irská nebo skotská písnička co už se zpívá roky.

Simple Things *
To samé jako u Trics Of The Trade, ale je dobrý, že se to víc rozjede.

Worried Man ****
Moc hezká kytara. Cítím z textu, že je tam nějaký příběh. Krásně by to viniklo ve sborovém zpěvu u táboráku. Mohl by to být třetí singl.

Keep Rolling *
To nejhorší nakonec? Ježiš proč to radši nekončí Worried Man. Nuda. Na konci to vypadá, že bude ještě naděje v podobě skryté písně a ono nic.