Recenze: Dave Gahan - Hourglass

13. února 2009 v 20:15 |  DEPECHE MODE

Pár písniček jsem si stáhla už před rokem, ale dál jsem tomu nevěnovala pozornost. Před nedávnem jsem se dívala na YouTube a narazila na video k Saw Something a zjistila, jak je to úžasná písnička. Pořídila jsem si celé album a už to bylo. Objevila jsem dalšího interpreta skoro tak oblíbeného jako Jamiroquai ( a to už je co říct). Všechny písně jsou si docela podobné - často pomalá vlnivá hudba, sem tam nějaký podivný elektrický zvuk a do toho jako kontrast naopak rychlý nebo pomalý zpěv Davea Gahana. Ale funguje to skvělě. Tady je vidět dlouholetá zkušenost všech hudebníků a ještě větší zlepšení se Gahana jako skladatele.


Je to prostě vybroušené do posledního tónu. Neumím si představit, jak to zvládli, když na videích ze studia vyvádí samé blbosti, jen né práci (viz. článek Dave Gahan si hraje). Text písní je často dobře rozumět, takže si ho můžete i překládat.
Dave Gahan se snaží být hodně otevřený fanouškům - zveřejňuje hodně osobních videí na webu, které často sám natáčí. Můžete si tu také stáhnout pdf leták upozorňující na vydání Hourglass, vytisknout si ho a lepit po městě. Teď už je to samozřejmě pasé, ale já si ho stejně vytiskla a dala na nástěnku, protože se mi líbí ten znak přesýpacích hodin.
Celé album je svým stylem stále trochu podobné Depeche Mode, ale proč se také oddělovat od toho co dělám celý život a vím, že je to výborné a kvalitní.
A jak bych to shrnula? Jedna z nejlepších desek, co jsem v životě slyšela. 5 ***** z pěti možných.Hodnocení jednotlivých písniček:

SAW SOMETHING: *****Jedna z nejkrásnějších písniček, co jsem v životě slyšela. Krásný zvyšující se začátek, neuvěřitelné napětí, které vytváří pomalý zpěv Davea Gahana a jen jakoby vibrující smyčcové nástroje. Musím si to pouštět " time and time and time again…" Jen mimichodem má také úžasný videoklip.

KINGDOM: *****První singl této desky, který dokonce hrály i naše hrozná rádia a televize. Znovu napětí mezi rychlejší ratmickou hudbou a magickým pomalým zpěvem. A zase moc hezké video (no co se dá také čekat od člena DM, kteří si tak zakládají na vizuální stránce). Výborné

DEEPER AND DEEPER: ***Nejostřejší písnička alba. Elektronicky upravený hlas, možná až moc, někdy mi připadá že zpívají nějaká monstra z počítačové hry, ale jinak dobrá písnička.

21 DAYS: ***Hodně připomíná Depeche Mode. Rytmus mi připomíná chod práce, rachot strojů.

MIRACLES: *****"I don't believe in miracles and they happen everyday, I don't believe in jesus
but I'm praying anyway…" úplně mi mluví z duše. No když se tohle ozve jen do toho zvukového vlnění, co probíhá celou písní. Nemám slov. Výborné.

USE YOU: ***Chytlavý, rytmický refrén. Někdy až moc šumivé a řezavé.

INSOLUBLE: ****Trochu podobné Miracles. Výborný refrén i psáže bez zpěvu.

ENDLESS: ****"Nekonečný" ….. doufám, že kariéra Davea Gahana bude nekonečná.

A LITTLE LIE: *****Chytlavý refrén. Mohl by to být další singl.

DOWN: *****Další potencionální singl - to snad není možný. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 red shoes red shoes | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:13 | Reagovat

A. Because it held up a pair of pants!
http://www.shoesgreat.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama