Únor 2009

Jamiroquai – Rock In Rio 2008

24. února 2009 v 19:53 JAMIROQUAI
Jamiroquai minulý rok objížděli festivaly a jedna z jejich prvních zastávek byl obrovský festival Rock In Rio v Madridu (škoda, že jsem byla ve Španělsku jen 10 dní potom)
Celý koncert mám na DVD. Je to nahrávka ze španělské televize i s vtipnými řečmi místních komentátorů, kterým samozřejmě vůbec nertozumím, ale zní to dobře. Kocert je opravdu výborný především předělávky jako pomalá část High Times a Love Foolosophy. Především bych chtěla upozornit na Travelling Withou Moving, která má neuvěřitelné napětí a gradující rytmus. Možná se můžete dokonce dostat do lehkého transu (a nepotřebujete k tomu nějaké hloupé techno). Ale hlavně chci upozornit na nejlepší předělávku Feel Just Like It Should co jsem slyšela. Hodně jiné hodně groovy, ale dokonalé………I think I´m gonna dance tonight……

Nejlepší hláška koncertu: J.K. : Well.. I´ve got some good news. The good news is - we are in the middle of new album. Bad news is - I haven' got a record company.

FEEL JUST LIKE IT SHOULD přímo zde (ostatní videa na YouTube):


Recenze: Dave Gahan - Hourglass

13. února 2009 v 20:15 DEPECHE MODE

Pár písniček jsem si stáhla už před rokem, ale dál jsem tomu nevěnovala pozornost. Před nedávnem jsem se dívala na YouTube a narazila na video k Saw Something a zjistila, jak je to úžasná písnička. Pořídila jsem si celé album a už to bylo. Objevila jsem dalšího interpreta skoro tak oblíbeného jako Jamiroquai ( a to už je co říct). Všechny písně jsou si docela podobné - často pomalá vlnivá hudba, sem tam nějaký podivný elektrický zvuk a do toho jako kontrast naopak rychlý nebo pomalý zpěv Davea Gahana. Ale funguje to skvělě. Tady je vidět dlouholetá zkušenost všech hudebníků a ještě větší zlepšení se Gahana jako skladatele.


Je to prostě vybroušené do posledního tónu. Neumím si představit, jak to zvládli, když na videích ze studia vyvádí samé blbosti, jen né práci (viz. článek Dave Gahan si hraje). Text písní je často dobře rozumět, takže si ho můžete i překládat.
Dave Gahan se snaží být hodně otevřený fanouškům - zveřejňuje hodně osobních videí na webu, které často sám natáčí. Můžete si tu také stáhnout pdf leták upozorňující na vydání Hourglass, vytisknout si ho a lepit po městě. Teď už je to samozřejmě pasé, ale já si ho stejně vytiskla a dala na nástěnku, protože se mi líbí ten znak přesýpacích hodin.
Celé album je svým stylem stále trochu podobné Depeche Mode, ale proč se také oddělovat od toho co dělám celý život a vím, že je to výborné a kvalitní.
A jak bych to shrnula? Jedna z nejlepších desek, co jsem v životě slyšela. 5 ***** z pěti možných.Hodnocení jednotlivých písniček:

SAW SOMETHING: *****Jedna z nejkrásnějších písniček, co jsem v životě slyšela. Krásný zvyšující se začátek, neuvěřitelné napětí, které vytváří pomalý zpěv Davea Gahana a jen jakoby vibrující smyčcové nástroje. Musím si to pouštět " time and time and time again…" Jen mimichodem má také úžasný videoklip.

KINGDOM: *****První singl této desky, který dokonce hrály i naše hrozná rádia a televize. Znovu napětí mezi rychlejší ratmickou hudbou a magickým pomalým zpěvem. A zase moc hezké video (no co se dá také čekat od člena DM, kteří si tak zakládají na vizuální stránce). Výborné

DEEPER AND DEEPER: ***Nejostřejší písnička alba. Elektronicky upravený hlas, možná až moc, někdy mi připadá že zpívají nějaká monstra z počítačové hry, ale jinak dobrá písnička.

21 DAYS: ***Hodně připomíná Depeche Mode. Rytmus mi připomíná chod práce, rachot strojů.

MIRACLES: *****"I don't believe in miracles and they happen everyday, I don't believe in jesus
but I'm praying anyway…" úplně mi mluví z duše. No když se tohle ozve jen do toho zvukového vlnění, co probíhá celou písní. Nemám slov. Výborné.

USE YOU: ***Chytlavý, rytmický refrén. Někdy až moc šumivé a řezavé.

INSOLUBLE: ****Trochu podobné Miracles. Výborný refrén i psáže bez zpěvu.

ENDLESS: ****"Nekonečný" ….. doufám, že kariéra Davea Gahana bude nekonečná.

A LITTLE LIE: *****Chytlavý refrén. Mohl by to být další singl.

DOWN: *****Další potencionální singl - to snad není možný.