Říjen 2008

Reportáž z koncertu Jamiroquai - festival Sziget 2008

27. října 2008 v 19:09 JAMIROQUAI
Rozhodla jsem se napsat, takovou osobnější a emotivnější reportáž z mého 1. koncertu Jamiroquai v životě, který se uskutečnil 14.8.2008 v Budapešti v rámci festivalu Sziget.

Takže v 7:00 ráno jsme vyrazili na cestu (autem) a kolem oběda jsme byli v Nových Zámcích na Slovensku, kde jsme se ubytovali u přátel. Za 4 hodiny jsme odjeli, i s přáteli, na koncert.
V 18: 30 jsme byli v Budapešti, zaparkovali jsme a šli jsme na ostrov uprostřed Dunaje, kde se má festival konat, ale po chvíly jsme zjistili, že jsme na jiném ostrově :-). Podruhé už jsme se trefili a prošli lávkou, kde nás vítaly nápisy ve všech možných jazycích. Ve vstupu jsme vyměnili lístky (vytisklé přes internet) za náramky a vydali se kouknout, jak to vypadá před Mainstage. Sziget je jeden z největších festivalů v Evropě, na mnoha podiích tu hrají největší hvězdy všech žánrů, je zde plno jiných akcí a dá se tu stanovat. Když jsme dorazili před hlavní stage zasáhl mě šok - stál tu jen větší hlouček lidí. V tu chvíly ze mě spadly ty největší obavy, že tu bude stát masa lidí. (RADA: Nemá cenu přicházet zabrat místo už 5 hodin před začátkem vystoupení, dostanete se k podiu i později.)
V očích jsem měla slzy štěstí, protože už bylo jasné že uvidím Jamiroquai, speciálně Jay Kaye, z blízka. Pak jsme si koupili tortily u mexického stánku, z nervozity jsme moc nemohla jíst, ale nechtěla jsem mít hlad.

Právě bylo 7:45, na podium nastoupili Kaiser Chiefs a my jsme se pomalu začali drát dopředu. Někteří fanoušci Kaiser Chiefs jsou docela divocí. Někdy to bylo docela drsné, létalo tam pivo a opilí mladíci se přehnaně pohybovali. Mám Kaiser Chiefs docela ráda, jen měli všechny písničky možná až moc podobné. Jejich zpěvák narážel na Jamiroquai a volal: " Do you want Space Cowboy?" a pokusil se napodobit Jay Kayův tanec, ale bylo to ubohé. Jinak si z jejich vystoupení moc nepamatuju, protože jsem se soustředila jen na moji vysněnou kapelu a na to, jak se dostat blíž k podiu. (RADA: Nejlépe se probojujete, když následujete ty co se již někam probojovávají.)
Kaiser Chiefs skončily překvapivě brzo asi 25 minut před půl desátou a už tam naklusali technici, kteří to připravovali pro Jamiroquai. V tuhle chvíly jsme stáli ve 4. řadě, asi metr od dělícího plotu!!!!!!!!! Podium bylo asi 3 metry daleko. Fanoušci volali Jay- Kay, Jay- Kay, Jay-Kay ......(to byla hezká chvíle).
A pak se na postraních velkých obrazovkách objevil čas 21:30 a na podium začali přicházet hudebníci - Matt, Sola, Derrick, Paula, Rob, dvě vokalistky a pak se to stalo. Přišel Jay Kay!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§):?%
Mě pořád nedocházelo, že je to skutečnost a byla jsem pořád jakoby ve snu. Jay Kay měl samozřejmě adidasky - bílé s červenými pruhy, černé kalhoty a černé triko Hugo Boss a na hlavě zelený kulich. Jen tak mimochodem bylo asi 30 stupňů.
Začali písní The Kids. Kvalita zvuku nebyla nic moc, jak to na fesťácích bývá, Jay Kayův hlas tu docela zanikal. Také potom častu něco naznačoval zvukaři u pultu. Hráli samozřejmě většinou hity, které už jem měla vyposlouchané a tak jsem se soustředila na sledování frontmana skupiny, na kterého jsem se dívala 99% času a když náhodou zmizel z mého dohledu, tak jsem se koukla na velké obrazovky, někdy tu však promítali kus klipu k právě hrající písni. Nepamutaju si, jak následovaly písničky po sobě. No prostě hráli High Times, Little L ( to se mi líbilo, že jsem mohla tleskat v refrénu). Love Foolosophy jsem zezačátku nepoznávala. Začli krásnou pomalejší verzí a pak přešli na normální. Dále hráli Cosmic Girl, Seven Days In Sunny June, Travelling Without Moving v upravené verzi lepší než originál - na to jsem se nejvíc těšila. Před tím se Jay chlubil tím, jak překonal Simona Cowella v britském motoristické show.(viz. článek Jay Kay v pořadu Top Gear). Ještě hráli Canned Heat, Runaway, také Alright a Black Capricorn Day.

Jay Kay samozřejmě skákal a předváděl ty své nenapodobitelné kreace. Pamatuju si, jak si jednou vzal od fanoušků svítící žertovné brýle, jak na podium vyběhla nějaká holka a tancovala tam. Jak Jay Kay představoval bubeníka Solu a zpíval do rytmu Sola, Sola, Sola ...... Jak říkal, že zdraví Hungary a Budapešť, také " You are wonderful. Thank you.", klasické "Put your hands together" atd.
Na konci skupina odešla a asistenti tam něco kutili s nástrojema a já se lekla, že už Jamiroquai skončili, ale za chvíly se zase vrátili, J.K. s cigaretou. Přišel přímo před nás s trochu drsným výrazem, pomalu potáhl z cigarety, pustil ji, zašlápl a rozjelo se Deeper Underground. To byla jedna z nejlepších chvil koncertu, ale pak už byl opravdu konec, zamávali, Jay Kay si ještě nasadil na hlavu ušanku, kterou mu tam někdo hodil a definitivně zmizel z podia. Bylo 23:00.
Okamžitě mě zachvátil stesk a chtěla jsem je vidět zas. Můj největší sen vidět Jamiroquai se již splnil, ale já si dávám další cíl - vidět Jamiroquai v ČR. Jinak moje pocity z celého dne by se dali popsat třemi větami : Nemůžu uvěřit, že uvidím Jamiroquai. Nemůžu uvěřit, že vidím Jamiroquai. Nemůžu uvěřit, že jsem viděla Jamiroquai.

Nejlepší fotky (z internetu) a videa můžete vidět dále ......

Píseň k nové bondovce

17. října 2008 v 18:38 OSTATNÍ HUDBA
Tak jsem si teď podruhé doposlechla hlavní písničku k novému filmu Jamese Bonda - Quantum of Solace a ujistila jsem se, že je naprosto výborná. Už poprvé co jsem si jí pustila, tak mě zaujala a to se u mě stává málokdy. Připadá mi docela "nebondovská", hodně rytmická a více alternativní , ale to vůbec nevadí, naopak. Touhle cestou by se podle mne měly filmy s sgentem 007 ubírat. Jack White z kapely White Stripes má velmi zajímavý hlas a Alicia Keys umí zpívat. Už se na celý film těším do kina.

Píseň Another Way To Die si můžete poslechnout zde:


Depeche Mode 25.6. v Praze!

10. října 2008 v 18:26 DEPECHE MODE
Tak jsem se včera večer dozvěděla, že tu budou hrát mí oblíbení Depešáci. Hned jsem koukala na internet, jestli už to není vyprodané a tam stálo, že stání u podia je už vyprodané. A před 10 minutami táta přinesl domů 2 lístky na sektor stání u podia . Hurá! Posledně když tu byli, tak jsem je ještě moc neznala, ale teď si je nenechám ujít. Koncert se koná na stadionu v Edenu od 19:00, v rámci Tour of the Universe k nové desce, která vyjde na jaře 2009.
Takže se 25. června hoďte do černého a uvidíme se tam :-)
(lístky prodává Ticketpro)


Skryté písničky opravdu existují!

7. října 2008 v 18:09 OSTATNÍ HUDBA
Už se vám někdy stalo, že dohrála jedna skladba, potom bylo dlouho ticho a najednou začala hrát nějaká píseň, která ani nebyla napsaná v playlistu. Není to chyba přehrávače ani nahrávací společnosti, tomu se říká skrytá píseň. Jsou to takové bonusy, které se prostě normálně přidávají za písničky. Takovým příkladem je třeba Picture Of My Life od Jamiroquai, kde po chvíly začne kraťoučký song hodně odlišný od předchozího ( dal by se nazvat Feel So Good).
Další případ, který znám, se týká zpěváka Paola Nutiniho a jeho skladby Alloway Grove, která potichu přejde do krásné pomalé písně.